Чому від пасти не товстішають?

Однією з головних причин популярності пасти в світі є її КОРИСНІСТЬ. Природно, що для людей, які виросли на макаронах, це твердження звучить більше ніж сміливо. Тим не менш, правильна паста має корисні властивості, і, більш того, як би дивно це не звучало,  ЦІЛЮЩІ властивості для людського організму.

Перш за все, слід відмітити факт, який вже відомий і кулінарам, і гурманам, та й просто прихильникам здорового способу життя. І цей факт – від правильної пасти не товстішають! Подивіться на італійців – нація, в раціоні якої паста займає ключове місце, відрізняється стрункою і пружною статурою! Секрет простий – правильна паста (а в Італії правила виробництва цієї “самої італійської їжі” закріплені законодавчо) виготовляється з борошна пшениці твердих сортів.

Білки.

Що ж таке тверді сорти пшениці і чим вони відрізняються від звичайної пшениці. Тверда пшениця – це окремий вид рослини, який називається Triticum DURUM. Вирощування твердої пшениці становить 10% загальносвітового вирощування пшениці.

Борошно з твердої пшениці, яка по суті є крупкою, називають Semola.  Фраза “Pasta Di Semola” фактично означає “паста з твердих сортів пшениці”.

Від звичайної м’якої пшениці, багатої на крохмаль, вид Durum відрізняється, насамперед, високим вмістом білків і клейковини, а також мінімальним вмістом крохмалю. Клейковина – це комплекс білкових речовин, здатних при набуханні у воді утворювати в’язку еластичну масу. Якість та кількісний вміст клейковини в зернах пшениці DURUM – це те, що в поєднанні з правильним молоттям борошна та дотриманням технології виготовлення пасти, не дозволяє пасті розварюватися у воді. Тому, вода, в якій варилася паста, залишається практично прозорою, а сама паста блискучою та пружною – al dente, як кажуть в Італії. При цьому, завдяки особливій структурі білка пшениці Durum, крупному помелу і властивостям клейковини, паста при варінні збільшується в об’ємі в два з половиною рази.

Таким чином, 100 грамів сухої пасти, калорійність якої можна порівняти з невеликим шматочком хліба, перетворюються в 250 грамів готової пасти! Така порція, та ще й з вишуканим соусом, здатна наситити навіть здорового дорослого чоловіка.

Складні вуглеводи.

Наразі давайте пильніше подивимося на фізичний та хімічний склад нашого обіду.

Згідно з останніми дослідженнями дієтологів більше 50 відсотків щоденної потреби людини в калоріях повинні поповнювати складні вуглеводи, за змістом яких паста – лідер серед продуктів. Саме в пасті з пшениці твердих сортів знаходиться велика кількість складних вуглеводів, які мають низький глікемічний індекс, тобто  на відміну від простих вуглеводів (що містяться, наприклад, в білому хлібі або в вареній картоплі) не викликають сплеску вироблення інсуліну в організмі.

Вживання продуктів з високим глікемічним індексом призводить до того, що у людей, які не займаються важкою фізичною працею, підвищується вміст цукру в крові, підшлункова залоза починає активно виробляти інсулін, який у терміновому порядку розщеплює отримані вуглеводи, а не використана людиною енергія прямує «в засіки». Тобто накопичується у вигляді надмірної ваги.

Зі складними вуглеводами, що містяться в пасті з твердих сортів пшениці все якраз навпаки. Людина отримує достатньо тривале відчуття насичення, а в цей час організм спокійно переробляє отриману енергію, витрачаючи її поступово.  А значить, ніякої зайвої ваги – все на користь організму!

Цілющі якості.

Завдяки високій концентрації комплексних вуглеводів, вмісту клітковини та вітаміну В1, паста з твердих сортів пшениці знімає стрес, знижує ризик виникнення серцево-судинних захворювань, перешкоджає розвитку раку. Вчені припускають, що амінокислота триптофан, що міститься в пасті, допомагає заснути і знімає деякі форми депресії.

“З 20 амінокислот, які налічуються в пшеничних білках, лізин, триптофан, фенілаланін, лейцин, ізолейцин, треонін, метіонін, і валін є незамінними, що утворюються тільки в рослинах. Такі амінокислоти не синтезуються в організмах тварин та людей. Вони можуть бути доставлені лише з їжею. Якщо в білках їжі мало або зовсім немає жодної з незамінних амінокислот, людина рідко уникає захворювання. “

А.Е.Айзикович.Фізико-хімічні основи технології виробництва борошна, стор.172

Ще корисніше!

Ще один цікавий нюанс – Ви можете зробити Вашу пасту ще кориснішою!

Поради від шеф-кухаря Paolo Zirini.

Якщо Ви дотримуєтеся здорового способу життя і стежите за своєю фігурою, використовуйте для приготування пасти ті продукти, що входять до Середземноморської дієти та уникайте використання великої кількості жирів. Наприклад, замініть вершковий соус томатним, свинину або копченості – куркою або індичкою, жирні сорти риби – нежирною рибою або морепродуктами.

При приготуванні соусів використовуйте більше овочів, особливо тих, що багаті на корисні речовини. Брокколі, артишоки, цибуля, часник, помідори, солодкий перець, спаржа і шпинат очолюють список корисних овочів, тому намагайтеся частіше додавати їх до своїх соусів.

Та, головне, використовуйте переважно оливкову олію – крім того, що вона чудово підкреслює смак пасти, оливкова олія вважається самою здоровою і корисною олією серед всіх, залишаючи далеко позаду інші рослинні олії, не кажучи вже про масла тваринного походження.

Нові рецепти пасти на ваш e-mail